13. 2. 2022

Periodizace

Když se rozhodnete postavit dům, prvnímu kopnutí do země předchází vždy statika a veškerá projektová dokumentace. Ve sportu to je velice podobné. U silového a kondičního tréninku se setkáváme sextrémně náročným prostředím, kdy každý klient je limitovaný časem, sportovní historiízkušenostmi se kterými už přichází do tréninkového procesu a je nutné najít optimální cestu zatížení a tréninkové progrese.


Bohužel ve většině případů nedochází k naplánování či uzpůsobení tréninku klientovi a často trenéři začínají rovnou "stavět dům" o kterém ale neví, jestli bude pasovat na daný "pozemek" . Jdou s klientem dřepovat a výpadovat, ale neví, jak aktivovat hluboký stabilizační systém. Jdou budovat maximální sílu, ale nemají u klientů vytvořené základní struktury na úrovni vazů, svalů a šlach aby tento typ tréninku byli schopni tolerovat.

 

Postavit trénink do logicky navázaného procesu bere čas, energii, a především ne vždy je to úplně zábava. Člověk musí začít od jednoduchých monotónních cvičení, aby se mohl dopracovat ke složitějším a hravějším cvikům. V tomto v PRO Sport Academy vidíme pravděpodobně největší kámen úrazu současného fitness, kdy se trenér snaží udělat co nejvíce hravých, zábavných tréniků, které jsou založené na velkém množstvím cviků. Při těchto cvicích nedochází k jasnému svalovému stimulu a tudíž není možnost něco smysluplně rozvíjet. 

 

Je nutné se na trénink dívat pragmaticky, nebát se jít do jednodušších forem cvičení, které nám pomůžou provést kvalitní provedení v pozdějších fázích tréninku. 

 

Autor: MSc. Matěj Nekoranec

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.